W roku szkolnym 2017/2018 rozpoczęliśmy całoroczne dożywianie dzieci w szkołach ORA prowadzonych przez misję Monasao. Są to dwuletnie szkoły dla dzieci w wieku 5-7 lat, których zadaniem jest wprowadzenie dzieci pigmejskich do systemu edukacji państwowych szkół podstawowych. Rodzice dzieci pigmejskich nie przykładają należytej uwagi do edukacji swoich pociech, które bez dodatkowego wsparcia i wcześniejszego przygotowania nie poradziłyby sobie w szkole podstawowej.
Zajęcia prowadzone są metodą ORA – jest to skrót z języka francuskiego: Observer-Réfléchir-Agir / Patrzeć- Myśleć-Działać. Celem tej metody jest unikanie popularnego w Republice Środkowoafrykańskiej schematu nauki na pamięć, a zastąpienie go nauczaniem wspomagających logiczne myślenie i wnioskowanie. Do prowadzonych przez nas szkół ORA uczęszcza prawie 200 dzieci. Z tej liczby duża część kontynuuje naukę w państwowej szkole podstawowej, choć niestety z różnych przyczyn (brak zainteresowania ze strony rodziców, brak środków finansowych na zakup przyborów, mundurka lub opłacenie ubezpieczenia, itd.) niektóre dzieci wypadają później z systemu szkolnego. Szkoła ORA jest wtedy jedynym okresem edukacji w ich życiu. Dzięki porozumieniu ze szkołą podstawową absolwenci ORA, którzy osiągnęli najlepsze wyniki mogą rozpocząć podstawówkę z poziomu klasy drugiej.
Szkoła zapewnia nie tylko naukę, ale i zajęcia pozalekcyjne, pomoce edukacyjne, a także - dzięki hojności darczyńców z Polski – również wyżywienie. Pomoc żywnościowa jest szczególnie potrzebnym wsparciem w sytuacji, gdy duża część dzieci przychodzi do szkoły z wyraźnymi symptomami niedożywienia. Trudno jest prowadzić lekcje w szkole, gdzie głodne dzieci myślą raczej o pożywieniu niż zdobywaniu wiedzy. Warto podkreślić, że posiłki jakie wydawane są dzieciom różnią się od standardowej diety w Monasao – czyli taniego, ale pozbawionego jakichkolwiek wartości odżywczych manioku, którego jedynym zadaniem jest zapełnić brzuch i zmniejszyć uczucie głodu. Założeniem misji w Monasao jest to by posiłki w szkołach ORA były pozbawione zupełnie manioku, a zawierały w zamian składniki zawierające skrobię, białka, oleje, witaminy: ryż, mleko, warzywa, owoce, dżdżownice, sardynki.
Wydawanie posiłków w szkołach ORA zdecydowanie wpływa na frekwencje dzieci uczestniczących w lekcjach. Darmowy obiad motywuje rodziców, by przypilnowali swoje pociechy do chodzenia do szkoły. Większość artykułów spożywczych staramy się kupować w Monasao, by wspierać lokalną ekonomię. Biorąc pod uwagę wielkość naszej wioski oraz panujące tu ubóstwo nasze zakupy będą miały wymierny wpływ na społeczność. Nasze zakupy stosunkowo drogich warzyw będą też skłaniać Pigmejów do uprawiania na swoich polach nie tylko bezwartościowego manioku, ale również warzyw i owoców i liczymy, że dzięki temu codzienna dieta Monasao zacznie trochę ewoluować.
Funkcjonowanie szkół ORA opiera się wyłącznie na życzliwości i hojności darczyńców z Polski. Dzięki gronu życzliwych serc możemy kontynuować nauczanie jak i dożywanie dzieci, które naprawdę tego potrzebują, a jednocześnie dobrze wykorzystują w kolejnych latach edukacji. Na rok szkolny 2017/2018 udało nam się zebrać kwotę 32 443,00 złotych, co pomoże poprowadzić zajęcia w czterech klsach ORA. Wszystkim wspierającym duchowo oraz materialnie misję Monasao, a szczególnie dożywianie dzieci w naszych szkołach chcielibyśmy z całego serca podziękować.
Przypominamy, że przelewy na ten cel można wykonywać również on-line za pośrednictwem naszej strony internetowej w panelu POMÓŻ MISJONARZOM, w zakładce Pigmejskie przedszkolaki ORA