Misjonarze Świeccy SMA wraz z wolontariatem są obecni i działają lokalnie w wielu krajach takich jak Polska, Holandia, Irlandia, Włochy, Francja, Filipiny, Hiszpania, USA, Argentyna, Benin. To właśnie między innymi z tych miejsc są wysyłani do krajów Afryki Świeccy Misjonarze SMA, którzy chcą służyć Afryce i przez swoją codzienną pracę być świadkami Chrystusa. Natomiast wielu jest tych, którzy działają na rzecz misji lokalnie, w swoich krajach. Jest nas wielu, różnych narodowości, a tym samym jesteśmy bardzo zróżnicowani pod względem swojego działania.
Poprzednie spotkanie miało miejsce na przełomie 2016 i 2017 roku w Feriole we Włoszech. Bogactwo różnorodności pięknie przenika ducha i charyzmat Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. Wtedy też zaplanowano kolejne spotkanie w 2018 roku. Celem tego spotkania miało być przygotowanie dokumentów, które by charakteryzowały specyfikę naszej pracy, sposobu funkcjonowania jako wspólnoty międzynarodowej i komunikowania się jako misjonarzy świeckich SMA. Na kolejne spotkanie została wybrana Polska.
Od 5 do 6 września 2018 w Piwnicznej Zdrój rozmawialiśmy na temat wspólnoty misjonarzy świeckich SMA w wymiarze międzynarodowym. Gościliśmy przedstawicieli świeckich z Irlandii, USA, Francji, Filipin, Holandii, księży SMA pracujących w Generalacie SMA: ks. Antonio Porcellato i Francois de Paul Hongue, oraz prowincjała w Polsce - ks. Andrzej Grycha, proboszcza z Monasao (Republika Środkowoafrykańska) – ks. Wojciech Lula i przełożonego regionalnego z regionu Tanzanii – ks. Janusza Machota.
Wspólny dialog, oraz praca w grupach językowych (angielski i francuski), pozwoliły nam znaleźć nowe pomysły oraz wykorzystać istniejące sposoby na budowanie lepszej komunikacji między nami nawzajem. Prowadziło to do wzajemnego ubogacenia.
Oprócz pracy w grupach, której wyniki były prezentowane i dyskutowane mieliśmy też czas na integrację. Po wspólnej modlitwie brewiarzowej i kolacji był występ kapeli Howerna – czyli folklor z Doliny Popradu. Skoczna muzyka zachęciła nas do wspólnych tańców, parkietem była zielona ogrodowa trawa. Kto mógł włączał się do śpiewu, a pozostali klaskali w rytm muzyki.
Drugiego dnia spotkania po burzliwej i owocnej pracy, wieczorem udaliśmy się na degustację do „Pijalni Wody Piwniczanka”. Wcześniej wędrowaliśmy ścieżkami Placu św. Jana Pawła II przy parafialnym kościele, w górach poprzez góry, gdzie towarzyszył nam różaniec.
Ostatni, trzeci dzień, był dniem podsumowaniem. Rozpoczęliśmy go od wycieczki do kopalni soli w Bochni. Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem najstarszej w Polsce kopalni soli.
Te trzy dni przyniosło wiele owoców. A założone cele zostały sprawnie osiągnięte. Otwarcie na dialog oraz otoczenie gór sprzyjało dyskusją. Gdzie i kiedy znów się spotkamy? Tego jeszcze nie wiemy… na szczęście w dobie internetu umówienie kolejnego spotkania nie stanowi problemu.
Międzynarodowe spotkanie Misjonarzy Świeckich SMA
13 września 2018